Jednym spośród składników, które oddziałują na oszczędności w okresie grzewczym jest składnik nie dotyczący zupełnie systemu centralnego ogrzewania, jednak w ostatecznym rozrachunku wywierający niemały wpływ na ilość spalanego przez nas opału.
Mowa tutaj o ociepleniu budynku. Grubość ścian, rodzaj okien, ocieplenie dachu, a nawet fundamenty na których stoi dom mają kolosalny wpływ na rachunki za ocieplanie. Poprzez niemłode, niehermetyczne okna może znikać konkretna dawka ciepła. Nawet jeżeli są to stare podwójne okna drewniane mogą one być obecnie niehermetyczne lub co gorsze przegniłe. Zastąpienie ich nowymi oknami z podwójną szybą może spowodować duże korzyści (aczkolwiek jednorazowo stanowi to z pewnością wielki wkład).
Jednakowa rzecz ma miejsce w wypadku drzwi, poprzez które także może uchodzić ciepło. Wymiana na szczelniejsze poprawi bilans termiczny domu. Zastępując okna oraz drzwi nie wolno zapomnieć o zagwarantowaniu odpowiedniej wentylacji budynku, w innym przypadku para wodna, jaka nie będzie mieć wylotu będzie skraplać się wewnątrz, zaś to naturalna droga do dochowania się pleśni.
Sporo ciepła może uchodzić również przez dach jeśli nie jest ocieplony. Docieplenie dachu jest pewną z tych czynności, które możemy poczynić samodzielnie. Od wewnętrznej strony należy ulokować folię izolacyjną (aby nie lała się woda), na nią powłokę wełny mineralnej (im grubsza tym bardziej ciepło), a później utwardzić np. dokręcając płyty kartonowo-gipsowe lub płyty OSB.
Znacznie bardziej wymyślne jest ocieplenie murów obiektu. Realizuje się je przyklejając płyty styropianowe na całej przestrzeni murów. Płyty te powinny być wystarczającej grubości (dokładne wskaźniki możemy zbadać zlecając np. audyt energetyczny domu). Ocieplony mur powinno się ponadto otynkować.
Jeśli dom jest podpiwniczony to pełni to rolę uzupełniającą izolację cieplną od spodu. Dom nie podpiwniczony styka się wprost z warstwą ziemi, która zimą zamarza.
Ocieplenie budynku na pewno pozwoli zaoszczędzić na wydatkach za ogrzewanie, chociaż jest to przedsięwzięcie, które będzie zwracać się przez lata – w relacji od tego jak duża jest wielkość budynku i typowe roczne koszty ogrzania go.