Grzanie gazem ziemnym jest dość efektywne w lokalach mieszkalnych o subtelniejszym rozmiarze (np. mieszkania w nowych apartamentowcach, mieszkania w blokach) oraz w zbudowanych według nowomodnych metod architektonicznych domach jednorodzinnych, jakich mury zostały sprawnie izolowane. Tymczasem nawet jeśli rezydujesz we wcześniej zbudowanym domu, zaś właśnie zaledwie co izolowałeś jego mury oraz nie tkwi on na wolnej płaszczyźnie lecz jest dość gęsto ogarnięty odmiennymi domami, które chronią go od przejmującego zimowego wichru, który w raczej konkretny sposób wywiewa ciepło, to możesz zastanowić się nad instalacją ogrzewania gazowego. Dominuje przekonanie, że grzanie gazem bywa kosztowniejsze aniżeli nagrzewanie węglem, lecz w wyraźnej wielkości wymierne koszty ogrzewania uwarunkowane są istotnie od podobnych składowych jak ocieplenie murów budowli, jej rozmiar albo sąsiedztwo (jako wymieniłem przed chwilą, duże utraty ciepła zachodzą z faktu iż budynek stoi w pustym miejscu na uboczu oraz nie jest niczym ochroniony).
Instalacja kotła gazowego pociąga za sobą niezbędność dostosowania przewodu kominowego, zwłaszcza w obiekcie, w jakim dotąd używano opalanie węglowe bo inaczej będziemy mieli problemy z kominem. Spalanie gazu pod względem chemicznym istotnie różni się od spalania węgla. Inna jest ciepłota spalin przenikających do przewodu kominowego, a ponadto inny jest skład chemiczny objętych w spalinach substancji. Znaczniejszy jest wkład pary wodnej, jaka w zwarciu z ubocznymi spalania gazu związkami chemicznymi skraplając się w środku kanału kominowego wytwarza zjadliwe kwasy. Zachodzi z rzeczonego postulat instalacji w kominie wkładu kwasoodpornego, który osłoni mury komina przed degradacją. Montaż wkładu kominowego poprzedzony musi być frezowaniem kanału kominowego aby realne było zmieszczenie wkładu ze stali kwasoodpornej, a przy okazji oczyszczenie wnętrza komina dymowego ze zgromadzonych w nim podczas lat wypalania węgla substancji (np. przyklejona od środka sadza, smoła lub odchodzące odpryski masy murarskiej łączącej cegły). W owym celu odbywa się frezowanie kominów, która to czynność polega na obcięciu nadmiaru cegły specjalistycznym urządzeniem, które wprowadza się do środka przewodu dymowego. Skrawanie kanału dymowego jest procedurą pewną, jaka nie pociąga zniszczeń konstrukcji komina, zaś za sprawą niej możliwe jest zatknięcie wkładu kominowego w przewodzie kominowym.
Dopiero po osiągnięciu tego rodzaju roboty akceptowalne jest włączenie pieca gazowego. Poniechając takiej czynności ryzykujemy tworzeniem luk w kominie, przez jakie zgubne dla zdrowia domowników gazy przedostać mogą się do środka domu.